p_logo
Yedekleme ile ilgili bilgiler ve yedekleme önerileri


 

 İşletmenin yedekleme prosedürü ile ilgili cevaplanması gereken sorular


1- İşletmenizde harici yedekleme ünitesi bulunuyor mu?

2- Kullandığınız tüm yazılımların zamanlanmış ve harici yedekleri alınıyor mu?

3- Her ürün için yedekleme periyodlarınız -bu verilerin kaybı ile karşılaşacağınız riski dikkate aldığınızda- yeterli mi?

4- Harici yedeklerinizi işletme dışında veya yedek alınan ortam dışında güvenli bir mekanda saklıyor musunuz? (haftalık/aylık alınan yedekler)

5- Harici yedeklerin doğru alındığının zaman zaman kontrolü gerekmektedir, bu kontrol her ürün için düzenli olarak yapılıyor mu?

6- Zamanlanmış yedeklerinizin doğru alındığını dönemsel olarak kontrol ediyor musunuz
Yedekleme Nedir?

Yedekleme en genel anlamıyla; bir bilgisayar sistemini işlevsel kılan temel birimlerin, üzerinde çalışan yazılımların ve depolanan verilerin; arıza, hata, hasar durumlarında çalışmalarının kesintiye uğramasını ve/veya verilerin geri dönülemez biçimde kaybolmasını engellemek amacıyla birden fazla kopya halinde bulundurulmasını sağlayan işlemler bütünüdür
Yedekleme Neden önemlidir

İşletme verisi değerlidir.

Verinin farklı medyalarda kopyalarının saklanması durumunda; herhangi bir kopyanın bozulması bizim için sorun teşkil etmez. Sağlam kopya kullanılarak operasyonel sorunlara ve/veya veri kayıplarına uğrama riskinizi ortadan kaldırmış olursunuz. İşletmenizin veri sermayesini korumak önemlidir.Yedekleme Adımları

1. Yedekleme
Güvenilir çalışmanın ilk ve en önemli adımıdır. Proaktif bir şekilde, kayıp yaşanmadan gerçekleştirilmeli ve düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır.
2. Doğrulama
Doğrulama, kayıp yaşanmadan önce, yedeklenmiş verinin hatasız olduğunun kontrol edilmesidir.
3. Kurtarma
Bir kayıp halinde, alınmış yedeklerden sistemin çalışır hale getirilmesi işlemidirYedekleme Yazılımı

Yedekleme işlemini yürütmek üzere, yedekleme ve kurtarma işlemlerini bir arada yapmayı sağlayan yazılımlar kullanılmaktadır. Özel kullanım durumlarında birden fazla yazılımı bir arada kullanmak da planlanabilir.
- Işletim Sisteminin Dahili Imkanlari (Ntbackup XP/2000/2003)
- Üçüncü parti yedekleme yazilimları (Symantec Backupexec, HP Data Protector)
- CD / DVD yazici programlar (CD Creator, Nero, vb.)Yedekleme Medyası Saklama Ortamı

Yangına ve Depreme dayanıklı özel tasarımlı kasalar yedekleme için kullanılan medyanın saklanacağı ideal ortamlardır.Yedekleme Önerilerimiz

İŞLETİM SİSTEMİ YEDEĞİ
İşletim sisteminizin yükleme disket / cd / DVD'lerini ve LİSANS NUMARASINI mutlaka koruyunuz. Mümkün olan hallerde bu disklerin kopyalarını alınız. Bir bilgisayarda yüklüyken diğer bir bilgisayara da yüklemediğiniz ve kendi yedekleme amacınızla koruduğunuz sürece, bu kopyalar yasadışı değildir.

VİRÜS TARAMASI
Veri kaybının muhtemel nedeni olarak virüs şüphesi gösterilebilir, mutlaka güncel bir virüs tarama yazilimı kullanınız.

UYGULAMA YEDEKLERİ
Kullandığınız uygulamaların da yükleme disklerini koruyunuz ve kopyalarını alınız.

-ZAMANLANMIŞ Yedek
Kullandiğiniz her uygulama için uygulamanın kurulumu esnasında konfigüre edilen ZAMANLANMIŞ yedekler bulunmaktadır. Bu yedeklerin alınıyor olduğunu ve doğruluğunu periyodik olarak kontrol etmelisiniz.

-HARİCİ Yedek

Verilerin uygulamanın çalıştığı ortam dışında farklı bir ortama yedeklenmesi işlemidir.

Harici yedekleme için bir yedekleme YAZILIMI kullanılması tavsiye edilmektedir. Symantec BackupExec, HP Data Protector yaygın kullanılan ve önerdiğimiz sistemlerdir.

Geriye dönük enaz 7 tane kartuş bulunmalıdır.

Bu kartuşlar Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar olarak etiketlenir ve GÜNLÜK Harici Yedekler ilgili güne ait kartuş üzerine alınır.

Günlük yedeklere ek olarak haftanın seçilen 1 günü için (örneğin Cuma) 1 kartuş tahsis edilir ve bu kartuşlar Cuma1, Cuma2, Cuma3, Cuma4 (ayın her haftası için 1 tane) olarak etiketlenir. HAFTALIK Harici Yedekler güvenli bir ortamda muhafaza edilir.

Her senenin son günü alınan SENELİK Harici Yedekler ise; ayrıca etiketlenir ve bunlar bir daha kullanılmamak üzere uygun bir ortamda muhafaza edilir. Bu işlem AYLIK Harici Yedek saklamak için de ayrıca uygulanabilir. Yedekleme işlemi sırasında bir sorun ile karşılaşılması ve işlemin doğru tamamlanamaması riski bulunmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak amacıyla ; yine dönemsel olarak (önerimiz ayda 1 kez) alınan yedeklerden dönülerek (backup restore) ilgili departmanların verileri kontrol etmesi ve bu yolla alınan yedeklerin sağlıklı olduğunun teyid edilmesidir.

Yedekleme işleminin Symantec BackupExec, HP Data Protector gibi backup raporlarının interaktif şekilde kontrol edilebildiği ve bir çok ürün için zamanlanmış backup imkanı veren programlar ile yapılması işlemi kolaylaştırdığı gibi, güvenliği de arttıracaktır.  Protel Bilgisayar Prog. Özel Eğt. Srv. San. ve Tic. A.Ş © 2011
Tüm Haklar Saklıdır.